logo

KP Directory

Monique Albani-Ethier

Mathematics Dept. Supervisor

Ana Amora

Custodian

Janel Aquadro

Resource Teacher

Kyle Armour

IB Teacher

Michele Aronson

Clerk

Cynthia Asal

Social Studies Teacher

Gwen Baker

Music Teacher

Priya Balaji

Special Education Teacher's Assistant

Emily Bame

Building Teaching Assistant

Matthew Bannon

Social Studies Teacher

Veronica Barajas

Custodian

Sparrow Barone

Teaching Assistant

Victoria Bates

Intensive Academic Teacher

Dominiqua Bethea

Special Education Teacher's Assistant

Loretta Black

Speech & Language Teacher

Scot Boccia

Technology & Engineering Grade 8 Teacher

Maria Bolanos

Language Arts Teacher, Grade 8

Kathleen Bond

Counselor Interventionist

Daniela Brown

Special Ed Paraprofessional

Seth Burger

Math Teacher's Assistant

Alma Callazo

Special Ed Paraprofessional

Katie Cappalla

Resource Teacher

Celeste Cardona

Paraprofessional

Cary Carlone

Security Officer

Megan Cassidy

Art Teacher

Sarah Chouinard

Mathematics Teacher

Megan Ciccarello

Teaching Assistant

Marilyn Clarke

Teaching Assistant

Michael Cobb

Mathematics Teacher

Brian Cohen

Department Supervisor of Business & Finance, Family & Consumer Sciences, and Technology & Engineering

Lori Cohen

Paraprofessional

Kathy Condon, RN

Nurse

Colleen Corrigan

Speech & Language Pathologist

Suellen Crawford

Mathematics Teacher

Ed D'Addio

School Counseling Department Supervisor

Kujtim Daja

Custodian

Lisa Daly

Dept Supervisor of Physical Education and Health Education/Wellness

Eric Davidow

Technology & Engineering Grade 6 Teacher

Jen DeGrave

Math Intervention Teacher

Denis DeLeo

Custodian

Izeth Dennis

Custodian

Gina DePaulo

Nutrition Services

Tamara Devine

French Teacher

Bill DeWitt

Social Studies Teacher

Sundrie Dhanraj

Office Paraprofessional

Martine D'Lubac

Special Education Paraprofessional

Paula Dombek

Physical Education and Health Teacher

Rachel Drouin

Language Arts Teacher, Grade 8

Danielle Drozd

Mathematics Teacher, Team Leader

Stephanie Dunn

Behavioral Analyst (BCBA)

Jeffrey Duquette

School Psychologist

Ayla Duve

Science Teacher

Nathan Edwards

Band Teacher

Liz Emanuelson

Resource Teacher

Eric Fisher

Mathematics Teacher, Team Leader

Michael Flaherty

Physical Education and Health Teacher

Carl Fleming

Social Studies Teacher, Diamond Team Leader

Alan Fontes

Math Tutor

Yolanda Fuqua

Special Education Paraprofessional

Katherine Gallagher

French and Spanish Teacher, Sapphire Team Leader

Lucy Gao

Math Teacher's Assistant

Bridget Garach

Resource Teacher

Ricky Goins

Custodian

Nicole Gosselin

Reading Teacher

Erica Graff

Grade 7 School Counselor

Stacey Grindle

Art Teacher

Titik Guerrier

Cafeteria Worker

Justin Gusy

Assistant Principal

Kathryn Harding

Special Education Paraprofessional

Kimberly Harrell

English Teacher

Lauren Jolles

English Language Arts Teacher

Sarah Jones

Math Tutor

Georgia Kapetanopoulos

Intensive Academic Teacher

Robb Kass

Quest Teacher at Whiting Lane and King Philip

Stephen Kates

Special Education Teacher's Assistant

Jess Kerelejza

English Teacher, Team Leader

Katherine Kiesewetter

Science Teacher

Mei-Ling Kirkland

Science Teacher

Juliana Klein

Psychologist

Johannah Kosienski

TESOL Teacher

Lucinda Kulvinskas

English Teacher

Tommy LaPointe

Security

Jessica Lazor

Science Teacher

Eva Liebl

Resource Teacher

Kevin Lillie

Physical Education and Health Teacher

Mayra Lozada

Secretary

Shana Luzusky

French and Spanish Teacher, Topaz Team Leader

Mary Mackey

Lead Secretary

Emily Markham

Social Worker

Maria Martin

Resource Teacher - Grade 7

Susan Martucci

Mathematics Teacher

David Masters

Physical Education Teacher

Alisha Mayer

Social Studies Teacher

Maureen Mazzatto

Department Supervisor of Pupil Services for King Philip, Bugbee, and Smith

Deidre McBride

Special Ed Paraprofessional

Tangel McFadden

Social Worker

Brenda McKeown

Grade 6 School Counselor

Dorina Meminaj

Special Education Teacher's Assistant

Catherine Mendoza

Cafeteria Worker

Nick Mills

Grade 7 Science Teacher

Jose Monteiro

Custodian

Vanessa Moore

Security Officer

Michael Morais

Information Technology Specialist, WHPS

Tyler Morin

Head Custodian

Julie Morisano

Math Coach

Aiyah Moustafa

Grade 8 English Teacher

Pam Murphy

Department Supervisor of Visual Arts

Sally Nyhan

Social Studies Teacher

Amelia Olinda

Custodian

Julie O'Reilly

Quest Teacher at King Philip

Thomas Paleologopoulos

English Language Arts Department Supervisor

Sean Passan

Social StudiesTeacher, Grade 7

Marnie Paulus

Science Teacher

Brian Pia

Chorus Teacher

Thais Piwowarski

ESOL Teacher

Carey Poetzsch

Technology & Engineering Teacher

Gina Pudlo

Spanish Teacher

Maldresa Pu'Sey

Greeter

Marcel Ranieri

Math Tutor

Erin Rauseo

Health Teacher

Margaret Reagan

Science Teacher, Grade 7

Nancy Reese

French and Spanish Teacher, Team Leader

Lauren Reynolds

English Language Arts Teacher

Nichole Richman

Department Supervisor for Social Studies at King Philip and Hall

Eina Rieger

Art Teacher

Jasmine Rivera

Math Teacher

Dina Rodriguez Maia

Resource Teacher

Carmel Rogers

Administrative Assistant

Michael Rollins

Interim Department Supervisor of Science

Myles Ross

Music Teacher

Atul Sajan-Woodward

Grade 8 Mathematics Teacher

Ghada Salhab, RN

Nurse

Jennifer Sansoucy

Reading Specialist

Lisa Scherer

Special Ed Paraprofessional

James Shen

World Language Teacher - Chinese

Kathy Skuba

School Cafeteria Manager for King Philip Middle School

Alan Smith

Music Teacher

Kelly Sousa Purcell

Assistant Principal

David St.Germain

Library Media Specialist

Courtney Staubley

Mathematics Teacher

Amy Stevenson

Reading Teacher

John Suchocki

Grade 8 School Counselor

Maggie Sullivan

English Teacher

Ashley Szyluk

School Engagement Counselor

Michele Tardiff

Reading

Carissa Teff

Language Arts Teacher

Francine Therion

Nutrition Services

Jennifer Ukanowicz-Parrett

Mathematics Teacher, Grade 8

Heather Vocke

Science Teacher

Jasmine Wendehack

Mathematics Teacher

Sarah Wexler

Science Teacher, Team Leader

Charlotte Whitman-Logan

Orchestra Teacher

Lajuani Williams

Special Education Paraprofessional

Kari Wojciechowski

Spanish Teacher

Joy Wright

Principal/Lead Learner

Ted Wurz

Building Teaching Assistant

Weimei Yao

Chinese Teacher

Art Yepes

Security

Christine Zeiner

World Language Teacher